نکاتی که هنگام خرید دوربین نقشه برداری(توتال استیشن)باید به آن توجه کنید

دقت اندازه گیری زاویه

معمولا افرادی که قصد خرید توتال استیشن را دارند تصور میکنند زاویه ای که روی صفحه میبینند همان دقت واقعی دوربین است.در صورتی که اگر دوربینی زاویه را با دقت 2 ثانیه روی صفحه نشان میدهد به این معنی نیست که زاویه رابادقت 2 ثانیه اندازه گیری کرده بنابراین حتما زمان خرید به دقت درج شده در کاتالوگ دوربین نقشه برداری توجه فرمائید.

حداکثر طول قابل اندازه گیری

برداندازه گیری طول در دوربین های نقشه برداری سری توتال استیشن ها در حالت چند منشور یا بیشتر باهم تفاوت دارند.در حالت چند منشور فاصله بیشتری را و در حالت تک منشور فاصله کمتری را اندازه گیری میکند. برای اکثر عملیات عمرانی برد1500 متر باتک منشور مناسب است.ولی در برد های بالاترشمامیتوانید از منشور های بیشتری استفاده کنید.

دقت و زمان اندازه گیری طول

در زمان خرید توتال استیشن حتما به این نکته توجه داشته باشید که هرچه سرعت اندازه گیری طول در حالت نرمال بیشتر باشد در نتیجه دوربین بهتری است.

باطری

نکته قابل توجه در خرید توتال استیشن باطری این سری از دوربین های نقشه برداری است.هرچه آمپرساعت باطری بیشتر باشدمیتواند زمان بیشتری دوربین را روشن نگه دارد. در نظر داشته باشید که هرگز دوربین هایی با باطری های قدیمی مثل متال هیدرید خریداری نکنید. اکثر دوربین ها دارای باطری Ni-CD میباشند.سری آخر مدل باطری ها Ni-POL است.

قفل لمپ افق و عمود

اکثر توتال استیشن هادارای قفل لمپ افق و قائم هستند ولی توتال استیشن های شرکت Leica این دوقفل را ندارند که این خود یک حسن محسوب میشود زیرا در عملیاتی مثل برداشت نقاط بهتر کارایی دارندزیرا مجبور نیستید دائما قفل های افقی وقائم را باز وبسته کنید .

شاقول

همه ی توتال استیشن ها دارای این بخش هستند که به دوصورت اپتیکی و لیزری وجود دارد.درشاقول اپتیکی نور از منشور میگذرد و میشکند در نتیجه تصویر واقعی را به ما نمیدهداما در شاقول های لیزری از نور لیزر برای استقرار دوربین روی یک نقطه  استفاده میشود که نسبت به شاقول های اپتیکی بهتر است.

داشتن ال سی دی و صفحه کلید دوطرفه

حتما در زمان کار متوجه شده اید که این قابلیت چقدر میتواند به شما کمک کند.برای توتال استیشن ها در کل سه نوع صفحه کلید وجود دارد.

نوع اول:دراین نوع تمام حروف واعداد به وسیله یک سری دکمه  که معمولا بین 4تا6 دکمه است زیر ال سی دی قرار میگیرد.

نوع دوم:صفحه کلیدی شبیه صفحه کلید موبایل که در آن روی هردکمه 3یا4 کلمه انگلیسی قراردارد.

نوع سوم:این نوع صفحه کلید شبیه صفحه کلید کامپیوتر است که هر کدام از حروف واعداد یک دکمه را به خود اختصاص میدهد  که در نهایت کارکردن با آن بسیار راحت و سریع تر امکان پزیر میباشد.

ترازدوربین

در توتال ها معمولا یک تراز کروی ، یک تراز لوبیایی ، و دوکمپانساتور وجود دارد، که در سری جدید توتال استیشن ها تراز لوبیایی جای خود را به تراز الکترونیکی دادند. مثل اکثر توتال استیشن های  شرکت لایکا.

میزان حافظه داخلی وقدرت سی پی یو

قابلیتی که اکثرا خریداران دوربینهای نقشه برداری به آن توجه نمیکنند.گرچه هرچه سی پی یو توتال استیشن قوی تر باشد سرعت ان بیشتر میشود.